Obraz 'Niebieski pejzaż'
Okładka katalogu 'Abstrahere'

Tekst w Biuletynie Informacji Kulturalnej, Toruń, 2002

Tekst  do katalogu wystawy  Jerzy Kędzierski Malarstwo,

Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa, 2008

Tekst do katalogu wystawy Abstrahere,

Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, 2005

Plakat wystawy 'Jerzy Kędzierski - Malarstwo'

Więcej ...

Kolorystyczna precyzja

 

Co może oznaczać sformułowanie kolorystyczna precyzja? To, co widać na obrazach Jerzego Kędzierskiego eksponowanych w grudniu ubiegłego i styczniu tego roku w Salonie Wystaw Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Rzuciwszy okiem na te obrazy można byłoby określić je jako abstrakcyjne. Pewnie takie są, ale wpatrzywszy się uważnie w rzeczywistość przedstawianą przez artystę dostrzega się odniesienia do przestrzeni, jaką można zobaczyć w świecie, który nas otacza: do krajobrazów.

Kiedy Ona stała się obrazem…

 

Wyrosłe z inspiracji rzeczywistością malarstwo Kędzierskiego jest budowaniem nowej przestrzeni, gdzie pejzaż, przedmiot czy żywa istota nabierają znaczenia niemal symbolu. Jest to symbol przestrzeni z dużym ładunkiem emocji wyrażonej przez fakturę, kolor i formę. Malarstwo artysty jest połączeniem prostoty środków i złożoności relacji przestrzennych.

Więcej ...

Więcej ...

JAK SIĘ MALUJE KWADRAT

... albo malowanie momentów intymnego życia na płótnie

 

Co by mogło być i jak by to było?

Dokonując analizy dotychczasowej twórczości malarskiej Jerzego Kędzierskiego, tak jakby w tle, odnajdujemy tego wyjątkowo dobrego ducha artystycznych grup, które swego czasu, w minionym wieku, w różnych miejscach Europy, koncentrowały swoją aktywność na budowaniu struktur, których głównymi konstrukcyjnymi elementami były przestrzeń, ruch i światło. A on jeszcze do tego dodaje kolor. Ale jaki kolor! Kolorową płaszczyznę ze świeżym barwnym tonem i własnym malarskim pismem.