Tekst z katalogu wystawy
Tekst z katalogu wystawy
Tekst z katalogu wystawy
Tekst z katalogu wystawy
Artykuł Zarządu Głównego ZPAP
Artykuł Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy
Artykuł z archiwum CSW Toruń
WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE
Od Tumultu do Arsenału, Galeria Arsenał Toruń, 1999
Kunstler aus Thorn, Dom Sztuki, Getynga, 2001
Wystawa Malarstwa, Rysunku, Grafiki i Rzeźby, Gdańsk, 2002
Artyści Toruńscy II Poł. XX Wieku, Stary Ratusz, Getynga, 2003
Współczesna Plastyka Ciechocińska, Galeria Pod Dachem Nieba, Ciechocinek, 2003
XXI i XXII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin, 2006, 2008
Moderne Malerei Polnischer Kunstler, Klosters Marienstern, Muhlberg, 2008
I, II i III Wystawa Sztuki Polygonum, Bydgoszcz, 2008 - 2013
622 upadki Bunga - wystawa na 100-lecie ZPAP Okręg Toruń, Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń, 2011
Nowe Otwarcie, Dom Artysty Plastyka, Warszawa, 2012
Dzieło Roku ZPAP Toruń, 1999 - 2013, 2020 - 2021
Triennale Plastyki Włocławskiej, Włocławek, 1996 - 2013
Wystawa Artystów Toruńskich 3 - 2 - 1 - 0, Getynga, 2018
WYSTAWY INDYWIDUALNE
"Jerzy Kędzierski Malarstwo", Ratusz, Inowrocław, 2004
„Abstrahere”, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, 2005
„Jerzy Kędzierski Malarstwo", Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek, 2006
"Solaris", Galeria MCK, Aleksandrów Kujawski, 2007
„Jerzy Kędzierski Malarstwo”, Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa, 2008
„Jerzy Kędzierski Malarstwo”, Galeria MBP Ciechocinek, 2019
Konkurs pn. Konstelacje - Poza horyzont ma status festiwalu i posiada charakter ogólnopolski, adresowany do profesjonalnych twórców, absolwentów i studentów wyższych uczelni artystycznych. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych dzieł odnoszących się do przewodniego tematu. Z uwagi na tradycje Kopernikańskie związane z Toruniem jednym z ważnych odniesień może być problem astronomii i kosmosu - pojęty w szerokim aspekcie. Ponadto, każdy z uczestników odnosząc się do konstelacji układów form i innych wartości plastycznych, a także przekraczania horyzontów w swoich propozycjach, także spełni konkursowe oczekiwania.
Systematycznie, co trzy lata, we włocławskiej Galerii Sztuki Współczesnej spotykają się dzieła artystów z regionu. Spotkaniu dzieł towarzyszą ich twórcy, rodziny i przyjaciele artystów, miłośnicy sztuki. Co trzy lata mamy święto naszej lokalnej, jakże zróżnicowanej Sztuki. Na Triennale zderzają się postawy twórcze i pomysły. Tradycyjne pejzaże korespondują z abstrakcją. Surrealistyczne, fantastyczne dzieła kontrastują z fantazją materii w tkaninach. Szlachetne fotografie i grafiki warsztatowe prowadzą dyskurs z ceramicznymi ptakami. Malowane "portrety rzeczy" spoglądają na głowy z wypalonej gliny... Wystawa bez tematu? Czy raczej wielość tematów, koncepcji, sposobów wyrażania myśli i emocji?
Okręg Toruński ZPAP powstał 60 lat temu w 1945 r.
Jego pierwszym prezesem był Tymon Niesiołowski,
wybitny malarz, który swoją wysoką pozycję w sztuce polskiej osiągnął w okresie międzywojennym. Toruń powrócił do Polski w 1920 r. i stanowił znaczące, nowocześnie rozwijające się centrum Województwa Pomorskiego. Konfraternia Artystów w Toruniu założona przez Antoniego Fałata skupiała środowiska artystyczne Torunia tamtego czasu. Po II wojnie światowej ZPAP tworzyło obok konfratrów silne środowisko artystów przybyłych do Torunia z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a także artyści ze Lwowa i Krakowa. Stanowili oni trzon Wydziału Sztuk Pięknych utworzonego w 1945 r. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Sztuka XX wieku rozwijała się pod hasłem awangardy, Wielkiej awangardy, dziś często nazywanej "pierwszą awangardą". Pierwszą bo w ślad za nią pojawiła się "nowa awangarda". Być może wkrótce usłyszymy o kolejnej, najnowszej awangardzie... Wszystkie kolejne kierunki i tendencje karmią się wspomnieniami z przeszłości. Byli fowiści, pojawili się "nowi dzicy", sztuka figuralna to teraz nowa figuracja, pop-art nazywano też neodadaizmem, a realizm przerodził się w hiperrealizm. Dzięki wprowadzeniu nowych akcentów lub przesunięciu już istniejących uzyskujemy twórczość nową, zaskakującą a wręcz interesującą.
„Nowe Otwarcie” to wyjątkowa wystawa kończąca obchody stulecia Związku Polskich Artystów Plastyków i inaugurująca nowy okres działalności stowarzyszenia. ZPAP jest jednym z najstarszych i największych w świecie stowarzyszeń artystycznych. Odegrało ono znaczącą rolę w historii polskiej sztuki XX wieku. W różnych okresach związali się z nim tacy artyści jak choćby Wojciech Weiss, Teodor Axentowicz, Zbigniew Pronaszko, Tadeusz Kantor, Andrzej Wróblewski, Jonasz Stern, Jan Lebenstein, Jerzy Bereś, Tadeusz Brzozowski, czy Jerzy Nowosielski. Obecna wystawa prezentuje prace blisko 300 twórców z całej Polski będących członkami organizacji w dniu dzisiejszym i stanowi swoisty artystyczny „bilans otwarcia”. Jest punktem wyjścia do zadania fundamentalnych pytań o przyszłość stowarzyszeń artystycznych w ogóle jak i samego ZPAP. Jaka jest jego kondycja dzisiaj?
II OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA SZTUKI
GALERIA ZPAP, TORUŃ, 2020
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ WE WŁOCŁAWKU, 2021
ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW
OKRĘG TORUŃSKI
GALERIA SZTUKI WOZOWNIA, TORUŃ, 2005
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH, SZCZECIN, 2006
WYSTAWA MALARSTWA JERZEGO KĘDZIERSKIEGO
GALERIA SZTUKI WOZOWNIA, TORUŃ, 2005
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ,
WŁOCŁAWEK, 2006
WYSTAWA Z OKAZJI OBCHODÓW 100-LECIA ZPAP
GALERIA DAP, WARSZAWA, 2012
Wystawa POLYGONUM 3 ukazuje aktualne trendy i stan sztuki współczesnej w całym zakresie sztuk wizualnych reprezentowanej przez twórców województwa Kujawsko – Pomorskiego. Ma także na celu promowanie ciekawych postaw artystycznych w Polsce i w Europie. Konkurs POLYGONUM adresowany jest do artystów zamieszkałych bądź realizujących swoje artystyczne projekty na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego. W konkursie udział wzięli artyści profesjonalni tj. absolwenci wyższych uczelni artystycznych, członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Artystów Rzeźbiarzy, ZPAP Polska Sztuka Użytkowa i innych związków twórczych. Na wystawę pokonkursową POLYGONUM 3 jury zakwalifikowało prace 32 artystów.
3 WYSTAWA SZTUKI TWÓRCÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
GALERIA MIEJSKA BWA, BYDGOSZCZ, 2013
WYSTAWA Z OKAZJI 100-LECIA ZPAP
CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ, TORUŃ, 2011
Z okazji stuletniej rocznicy powstania Związku Polskich Artystów Plastyków, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu przygotowało wystawę poświęconą regionalnej sekcji Związku: Okręgowi Toruńskiemu ZPAP. Środowisko artystów związanych z Toruniem zostanie po raz pierwszy tak szeroko przedstawione w murach toruńskiego CSW. Będzie to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, by prześledzić m.in. bogatą historię Okręgu Toruńskiego ZPAP, kulturalnego życia Torunia, by zapoznać się z portretami i autoportretami najważniejszych historycznych postaci związanych z naszym miastem i jego okolicami. Będzie to również sposobność odbycia niezwykłej podróży przez subiektywne pejzaże wyobraźni artystów, ich różne formy ekspresji i wizje artystyczne, ale nie tylko.
JAK SIĘ MALUJE KWADRAT
... albo malowanie momentów intymnego życia na płótnie
Co by mogło być i jak by to było?
Dokonując analizy dotychczasowej twórczości malarskiej Jerzego Kędzierskiego, tak jakby w tle, odnajdujemy tego wyjątkowo dobrego ducha artystycznych grup, które swego czasu, w minionym wieku, w różnych miejscach Europy, koncentrowały swoją aktywność na budowaniu struktur, których głównymi konstrukcyjnymi elementami były przestrzeń, ruch i światło. A on jeszcze do tego dodaje kolor. Ale jaki kolor! Kolorową płaszczyznę ze świeżym barwnym tonem i własnym malarskim pismem. Jest w tym cząstka hiszpańskiej grupy Equipo 57, ale też pewien impuls grupy niemieckich twórców z ich Zero Group w Dusseldorfie, włoskiej grupy Gruppo A z Padwy i Gruppo T z Mediolanu, a także fascynującej Groupe de recherche d'art visuel założonej i działającej w Paryżu.